Programy do projektowania odzieży – który wybrać?

Programy do projektowania odzieży – który wybrać?

Programy komputerowe stają się nieodzowną częścią przemysłu. Swoje zastosowanie znalazły również w branży modowej znacznie ułatwiając pracę projektantom. Umożliwiają nie tylko stworzenie projektu, ale także tworzenie dokumentacji technicznej, a nawet prowadzenie działań marketingowych. 

Wykorzystywane w branży modowej programy komputerowe sprawiają, że praca projektanta, a w szczególności osoby, która w branży stawia swoje pierwsze kroki, staje się znacznie prostsza. Wśród najczęściej wykorzystywanych wymienić warto: programy do tworzenia grafiki wektorowej, programy typu CAD, a także programy ułatwiające projektowanie w 3D.

Jakie programy do projektowania mody?

Jeśli zastanawiasz się, po jakie programy do projektowania odzieży warto sięgnąć, aby usprawnić swoją pracę, poniżej znajdziesz kilka wskazówek bez względu czy chcemy zaprojektować bluzkę czy damskie garnitury wizytowe.

Programy do  grafiki wektorowej

Tworząc projekty ważną kwestią jest możliwość ich dowolnego powiększania bez utraty jakości. Takie możliwości dostarcza składająca się z linii i kształtów grafika wektorowa. 

Ten rodzaj oprogramowania umożliwia:

-tworzenia rysunków do dokumentacji technicznej odzieży;

-tworzenia rysunków technicznych modeli odzieżowych;

-tworzenia sylwetek do projektowania odzieży;

-rysowania szablonów odzieżowych na potrzeby własne;

-opracowywania wzorów bezszwowych do wydruku na materiale;

-tworzenia materiałów sprzedażowych i marketingowych kolekcji. 

Do najczęściej wykorzystywanych programów tego typu należą:

-CorelDRAW (koszt około 1600/3200 zł);

-Adobe Illustrator (koszt rocznej subskrypcji około 1250 zł) ;

-Inkscape (darmowy program). 

Programy do projektowania typu CAD

CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo (ang. computer aided design), to z kolei oprogramowanie przydatne w procesie produkcji. Program umożliwia w krótkim czasie przygotowanie szablonów odzieży z zachowaniem optymalizacji zużycia materiału. Stworzone w ten sposób projekty przekazywane są następnie do krojowni. Ceny oprogramowania, w zależności od modułów i ilości licencji, wahają się od 10-15 tys.do nawet 100 tys. zł. 

Dostępne oprogramowania CAD:

-InvenTex;

-Modaris/Lectra;

-ReachPeace;

-StyleCAD;

-Optitex;

-Gerber;

-Audaces;

-Gemini. 

Program do projektowania odzieży 3d

Najbardziej zaawansowane i nieodzowne w pracy projektanta programy do projektowania mody w 3D dają artyście szereg przydatnych możliwości. 

Umożliwiają:

-import szablonów odzieżowych z systemu CAD;

-wizualizację projektu na sylwetce człowieka;

-wirtualne zszycie dwóch różnych szablonów;

-dodawanie tekstur, grafik, wersji kolorystycznych i grafik;

-stworzenie mapy układalności odzieży (mapa nacisku, mapa naprężenia);

-określenie cech fizycznych materiału i sposobu ułożenia na sylwetce. 

Do najczęściej wykorzystywanych należą:

-CLO3D;

-VStitcher by Browzwear. 

Program do projektowania odzieży za darmo

Programy do projektowania odzieży mogą różnić się między sobą ilością licencji, ergonomią i stabilnością. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również ich cena, która może wahać się od tysiąca do nawet ponad 100 tys. zł. Na szczęście na rynku dostępne są również programy do projektowania odzieży za darmo. Wśród nich wartymi uwagi są:

Aplikacja „Prêt-à-Template” 

Stworzony przez projektanta Roberta Weilanda podczas współpracy z Dolce & Gabbana program umożliwia nawet początkującemu projektantowi szybkie zaprojektowanie nawet najbardziej wyrafinowanych kolekcji. 

Inkscape

Stworzony w ramach projektu GNU program Inkscape umożliwia tworzenie grafiki wektorowej, w tym symboli, logotypów, znaków towarowych, a także ikon i postaci komiksowych.

Szkic do projektowania mody

To kolejna aplikacja do projektowania odzieży do pobrania ze Sklepu Microsoft (dla systemu Windows 10).

Walentyna

Kolejną aplikacją oferującą narzędzia do rysowania.jest aplikacja Walentyna. Program umożliwia projektowanie ubrań. Dostępny w opcji open source jest do pobrania z oficjalnej strony. 

Program Nowa Krawiecka

Z kolei ten program do projektowania odzieży i mody można pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony. Aplikacja posiada gotowe szablony projektowe, a także umożliwia badanie próbek odzieży 3D. 

Powrót na górę