Interesujesz się modą? Szukasz dla siebie ciekawych projektów, by podkreślić swoją wyjątkowość? Kochasz szyć i zastanawiasz się, jak zacząć projektować ubrania? Mamy nadzieję, że nasz poradnik dostarczy Ci istotnych wskazówek.
Umiejętność samodzielnego projektowania i szycia ubrań, to umiejętność, dzięki której możesz nadać swojemu stylowi wyjątkowy charakter. Jeśli do tego jeszcze masz w sobie żyłkę marketingowca, z czasem mogą pojawić się pierwsi klienci.
Jak zacząć projektować ubrania?
Jeśli jeszcze nigdy nie zajmowałaś lub zajmowałeś się samodzielnym projektowaniem i zastanawiasz się, jak zacząć projektować stroje kąpielowe, pierwszym i najważniejszy krokiem jest
określenie swojego potencjalnego odbiorcy.
Można wręcz powiedzieć, że to klucz do sukcesu każdego startującego biznesu. Dokładne określenie profilu odbiorcy, tego kim jest, w jakim jest wieku, jakiej płci i jakiej sylwetki, po jakie ubrania będzie sięgać – to pierwsze pytania, na które warto sobie odpowiedzieć.
Jak projektować ubrania – baza kolorystyczna i stylistyka
Kiedy wiemy, do kogo kierujemy naszą ofertę, jakie ubrania zamierzamy projektować i w jakim stylu, warto również określić bazę kolorystyczną projektowanych ubrań. Przy projektowaniu przydadzą się również minimalne umiejętności plastyczne, by przenieść na papier zamysł projektów.
Bądź na bieżąco
Dzięki śledzeniu bieżących trendów, w tym nie tylko w kroju, ale również w kolorystyce, materiałach czy wzorach zwiększamy szanse na powodzenie naszego biznesu.
Jak nauczyć się projektować ubrania?
Jeśli masz już określone powyższe czynniki i zastanawiasz się, jak nauczyć się projektować ubrania, z pewnością po przeczytaniu naszego tekstu, będziesz znać już podstawy. Warto poszukać również blogów poświęconych projektowaniu ubrań prowadzonych przez doświadczonych projektantów.
Kolejnym przydatnym krokiem mogą być wszelkiego rodzaju kursy, podczas których poznasz praktyczne tajniki projektowania odzieży, a wiedzę połączysz z praktyką.
Jeśli jednak nie masz ani czasu ani środków na udział w szkoleniu, warto skorzystać z darmowych programów do projektowania ubrań.
Jak projektować ubrania na komputerze?
Wśród programów komputerowych do projektowania odzieży możemy wyróżnić trzy główne typy: programy do grafiki wektorowej, programy CAD i programy komputerowe do projektowania 3D. Zarówno płatne (ceny wahają się od ponad 100 zł. do ponad 100 tys. zł).
Będąc przy programach darmowych na uwagę zasługują dwa programy. Pierwszy z nich Inkscape, czyli bezpłatny odpowiednik programu CorelDRAW umożliwia projektowanie i tworzenie grafiki wektorowej (logotypów, w symboli, ikon, postaci komiksowych i znaków towarowych).
Z kolei stworzona przez projektanta Roberta Weilanda aplikacja „Prêt-à-Template” umożliwia szybkie i proste zaprojektowanie odzieży.
Jak projektować ubrania na kartce?
W zależności od tego, do czego ma służyć sporządzony na kartce projekt, ubranie możemy przedstawić na płasko lub na sylwetce. Czym się różnią między sobą?
Projektowanie ubrania – szkic odzieży na płasko
Zaprojektowane ubranie naszkicowane na kartce tak jakby leżało na płasko pozwala na szkicu ująć dane techniczne (w tym długości) poszczególnych elementów ubioru. Jeśli jednak zależy nam na tym, by przygotowany projekt na kartce przedstawiał również sposób, w jaki ubranie będzie układać się na sylwetce, wówczas warto postawić na szkic sylwetki. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko ująć dane techniczne projektu, ale również konstrukcję odzieży i drapowanie tkaniny.
Projektowanie ubrań – szkic na sylwetce
W takim przypadku należy naszkicować (najlepiej ołówkiem) z zachowaniem proporcji wyprostowaną sylwetkę z przodu i z tyłu. Następnie na sylwetkę nanieś szkic ubrania (najlepiej, kiedy każdy element naszkicujesz osobno) i zaznacz detale i dodatki (zaszewki, kieszenie, rodzaj zapięcia, kołnierz, a także głębokość i ułożenie dekoltu, zakładki, sposób wykończenia lub rozcięcia i rozporki).
Teraz pozostaje tylko przeniesienie projektu na materiał, by pierwsze ubrania zaprojektowane przez Ciebie zaczęły żyć własnym życiem.
Sprawdź również: Programy do projektowania odzieży.