
Style wnętrzarskie ostatnich kilku lat przyniosły wiele zmian w naszym świecie projektowania wnętrz. Na początku lat 2000 nastąpiło ożywienie klasycznej stylizacji i opcji meblowych w domach. Koniec wieku przyniósł nam modernistyczne trendy projektowe, które wpłynęły zarówno na projektantów wnętrz, jak i właścicieli domów. Obecnie wszyscy z niecierpliwością czekają na to, co przyniesie nam 2023 rok, aby w pełni uwolnić nowy potencjał. Od salonów typu farmhouse po wnętrza z elementami domku nadmorskiego, oto 5 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich ostatnich lat.
Tradycyjna stylizacja
Stylizacja tradycyjna to metoda tworzenia ciepłego i przyjaznego stylu wnętrza poprzez wykorzystanie ponadczasowych elementów wzornictwa, które bez problemu można ze sobą łączyć. Niegdyś rzadki widok w głównych przestrzeniach mieszkalnych, styl ten jest obecnie bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Ta estetyka projektowania charakteryzuje się neutralną paletą, wykorzystaniem naturalnych materiałów i naciskiem na czyste, wyraźne linie. Styl klasyczny to rozwiązania na lata, wykorzystywanie materiałów wysokiej jakości oraz elegankie detale np. w formie sztukaterii.
Skandynawski design – przytulność w neutralnych kolorach
Styl skandynawski to funkcjonalny design, o spokojnej i eleganckiej estetyce. Jest naturalny, czysty i często bardzo minimalistyczny. Elementy skandynawskiego stylu można znaleźć we wszystkich stylach wnętrz, ale najczęściej występuje w połączeniu ze stylem rustykalnym czy domku plażowego. Skandynawski styl wnętrz charakteryzuje się białym wyposażeniem, neutralnymi tonami i meblami o prostych, skandynawskich liniach. Nie brak mu elementów surowego drewna i przyjemnych lnianych czy bawełnianych faktur. Pierwsze skrzypce grają tutaj wygoda i komfort, w tym stylu odnajdą się miłośnicy przyjemnych kocy i poduszek.
Francuski styl wiejski
Francuski styl country to mieszanka tradycyjnych i nowoczesnych elementów wystroju, która tworzy ciepły i zachęcający styl wnętrza. Takie wnętrza stylizowane są często na estetykę połowy XX wieku. Francuski styl wnętrza country charakteryzuje się ciepłą, ziemistą paletą, z naturalnymi tonami i teksturami. To mieszanka mieszanka tradycyjnych elementów, z zabytkowym i nowoczesnym wystrojem. Kolorystyka pomieszczeń nawiązuje do rzeczy, które otaczają tereny wiejskie – błękit, oliwkowy, lawendowy.
Boho chic – nutka szaleństwa
Styl wnętrza boho chic to mieszanka zarówno współczesnych, jak i zabytkowych elementów wystroju, która tworzy zwiewny, bohemiczny styl wnętrza. Boho chic charakteryzuje się mieszanką nowoczesnego wzornictwa z estetyką vintage, która podkreśla ziemiste – ale wyraziste kolory, naturalne tekstury i wyposażenie w stylu vintage.Możemy tutaj znaleźć elementy ekletyzmu, zabawę kolorami oraz mieszanie dodatków, które na pierwszy rzut oka – zupełnie do siebie nie pasują. Styl boho to nutka szaleństwa w funkcjonalnym wydaniu.
Styl industrialny – surowość w eleganckim wydaniu
Styl wnętrz industrial inspirowany jest funkcjonalną architekturą ery przemysłowej. Podobnie jak skandynawski styl wnętrz, ten styl wnętrz łączy naturalne elementy z neutralnymi tonami i czystymi, geometrycznymi liniami. Industrial chic to nowoczesne ujęcie klasycznego stylu przemysłowego, z naciskiem na czyste linie i wykorzystanie wyposażenia inspirowanego stylem przemysłowym. Styl industrialny nazywany jest także loftowym. Pozwolił zagospodarować opuszczone fabryki pod przestrzenie innego użytku, takie jak loft na imprezę Warszawa. Styl charakteryzują duże okna, metalowe czarne akcenty czy surowe ściany. Króluje w nim beton, cegła, szkło oraz metal. Często spotykane jest również nietypowe oświetlenie w postaci gołych żarówek z retro widocznymi pręcikami lub metalowych dużych kloszach.
Powyższe 5 stylów wnętrzarskich, to tylko kilka przykładów możliwości projektowania wnętrz. Style rustykalne, glamour czy hampton są równie popularne. Wielką zaletą obecnych czasów jest fakt, że mamy ogromny wybór mebli oraz dodatków. W czterech ścianach możemy tworzyć swój własny styl, nie martwiąc się o fakt, że w sklepie dostępny jest tylko jeden rodzaj meblościanki, którą w latach 90. mieli wszyscy. Warto by zachować swój styl i funkcjonalność, kosztem wyglądu. Prowadzi nas jedynie własna wyobraźnia, a ta w przeciwieństwie do budżetu jest nieograniczona.