Ile kosztuje sprawa sądowa frankowiczów? 

Ile kosztuje sprawa sądowa frankowiczów? 

Przystępując do pozwu sądowego, jednym z tematów zainteresowań frankowiczów są koszty jakie będą musieli ponieść przy procesie. Jest kilka kwestii, które będą wymagały zapłaty. Ile środków trzeba przygotować na początek przy decyzji o pozwie banku w sprawie frankowej?

Ile kosztuje rozprawa sądowa?

Pierwszym kosztem, o jakim musimy wspomnieć, jest zapłata za rozprawę sądową. Według ogólnych zasad będzie ona wynosić 5% od wysokości roszczenia. Nie dotyczy to jednak kredytów frankowych. Przy wysokości roszczenia przy kredycie hipotecznym, kwota zapłaty za rozprawę sądową byłaby dość duża. W przypadku frankowiczów ustalone są widełki tej kwoty. Minimalna kwota to 30 zł, natomiast maksymalna to 1000 zł. Wylicza się to tak,że z kwoty 10 tysięcy złotych będzie do zapłaty 500 zł za rozprawę sądową. Jednak kredyty frankowe to głównie kredyty hipoteczne na znacznie większą sumę, więc przy przykładowych 500 tys. zł opłata wyniesie maksymalną możliwą sumę – 1 tys. zł. 

Ile wynosi opłata skarbowa?

Kolejna opłata, jaką musimy umieścić to opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa. Taką opłatę składamy do właściwego organu. Będzie to, w zależności od lokalizacji sądu, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Kwota opłaty skarbowej to 17 zł. Nie jest to znacząca kwota, ale warto pamiętać, aby spełnić wszystkie obowiązki formalne i umieścił tę opłatę. 

Jakie jeszcze są koszty? 

Kolejnym kosztem jaki może się pojawić podczas przeprowadzania procesu sądowego jest zapłata za opinię biegłego. Nie jest to rzecz obowiązkowa, ale jeśli pojawi się potrzeba wykonania opinii biegłego to trzeba zapłacić zaliczkę za opinię biegłego. 

Po co jest opinia biegłego? Taka opinia przydaje się frankowiczom jako dowód działający na jego korzyść. Jest potwierdzeniem wyliczeń i twierdzeń jakie ma kredytobiorca. A ponieważ opinia biegłego jest bezstronna, to jeżeli jest korzystna dla frankowicza, zadziała jak dodatkowe punkty dla składającego pozew. Z tego względu warto wprowadzić opinię biegłego sądowego do procesu. 

Nie płacimy na początku pełnej kwoty zapłaty za opinię biegłego. Jest zaliczka, ponieważ płacimy tylko część sumy.Resztę będzie trzeba zapłacić po zakończeniu procesu, z tym,że będzie to obowiązek przegranej strony postępowania. Koszt takiej zaliczki nie jest precyzyjnie określony i jest zależny od tematyki jaką zajmuje się biegły. Można szacować koszt ten na około 2 tysięcy złotych. 

Wynagrodzenie dla kancelarii prawnej 

Koszt, który będzie odgrywał znaczącą rolę w kosztach postępowania sądowego jest także wynagrodzenie dla kancelarii prawnej. Nie można określić dokładnej kwoty, jaką pobierają radcy prawni. Jest to zależne od biura, miasta, a także dostosowane w sposób indywidualny do stopnia skomplikowania sprawy. Niektóre z biur prawnych pobierają zaliczki na początek, a resztę zapłaty po zakończeniu procesu. Jeszcze inne mówią, że pobierają zapłatę za usługi dopiero po zakończeniu procesu i pozytywnym wyniku. 

Trzeba jednak uważać na to, w jaki sposób będzie wyliczane wynagrodzenie dla kancelarii prawnej. Są przypadki, gdzie kancelaria, w postaci założonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gwarantuje odłożenie zapłaty do wygranej sprawy frankowej. Ta zapłata za świadczone usługi jest jednak wyliczana w sposób bardzo niekorzystny dla frankowicza – jest bowiem bardzo zawyżona przez nieuczciwe wyliczenia podstawy, od której wyliczane są procenty. Przed podpisaniem umowy z kancelarią również zwróćmy uwagę na zapisy w umowie, żeby nie mieć z tego tytułu problemów. Polegajmy na sprawdzonych opiniach. Najlepsza będzie doświadczona kancelaria frankowa.

Powrót na górę