Pomysł na pracę – instalator, serwisant a może sprzedawca pomp ciepła – co warto wiedzieć?

Pomysł na pracę – instalator, serwisant a może sprzedawca pomp ciepła – co warto wiedzieć?

Zastanawiając się nad wyborem nowej profesji warto przeanalizować potrzeby rynku. Obecnie branża pomp ciepła przeżywa rozkwit. Przybywa nie tylko firm, które montują i sprzedają pompy ciepła,ale również klientów zainteresowanych ich ofertą, usługami.

Chwilowy boom

Instalacja pomp ciepła stała się bardzo popularna nie tylko w nowych obiektach, ale również budynkach starszego typu. Firmy montujące pompy ciepła odnotowują braki kadrowe zarówno w szeregach instalatorów, jak i handlowców, projektantów, doradców itd. To szansa dla wszystkich, którzy mają zdolności sprzedażowe, swobodnie czują się w obsłudze klienta, bądź posiadają odpowiednie przygotowanie zawodowe w branży instalatorskiej, grzewczej, OZE. Trudno przewidzieć jak długo potrwa taka koniunktura i popyt, jednak z pewnością jest to chwilowy boom, po którym to okresie nastąpi nasycenie rynku zarówno pod kątem ilości firm montażowych, jak i inwestycji. Oczywiście pompy ciepła również podlegają serwisowi, wymianie, jednak z założenia są to urządzenia prawidłowo eksploatowane z gwarancja na co najmniej dziesięć lat. Tym samym klienci, którzy dziś założą instalację pompy ciepła kolejny raz skorzystają z firmy w tej branży szacunkowo po upływie dekady.

Oferta usług

Proponując klientom serwis pomp ciepła czy też ich montaż należy posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Pompy ciepła jako urządzenia nie są skomplikowane w montażu, jednak ich regulacja wymaga wiedzy technicznej. Tym bardziej serwisowanie pomp ciepła to trudny kawałek chleba wymagający szkolenia, ale i praktycznego doświadczenia. Początkowo zamiast zakładać swój biznes warto zatrudnić się w firmie montującej pompy ciepła i zdobyć odpowiednie kompetencje.

Dobre zarobki

Wiele osób branża OZE przyciąga intratnymi zarobkami. Faktycznie można to odczuć, że instalatorzy pomp ciepła na zarobki nie narzekają. Również handlowcy chwalą sobie wysokie prowizje od pozyskanej inwestycji. Z oferty pomp ciepła chętnie korzystają i klienci indywidualni i firmy, instytucje, w tym samorządowe, państwowe. Wiele zależy od posiadanych kompetencji, umiejętności i szczypty szczęścia, niemniej wynagrodzenia powodują, że coraz więcej osób chce spróbować w tej właśnie branży. Warto jednak wiedzieć, że konkurencja się nieustannie rozrasta i nie jest łatwo pozyskać klienta. Przede wszystkim wiele gospodarstw domowych już posiada pompy ciepła, zaś ci którzy wykazują zainteresowanie porównują różne oferty, poszukują zarówno dobrej ceny jak i jakości.

Doświadczenie, referencje, wiedza

Aby odnaleźć się na rynku pomp ciepła potrzebna jest szeroka wiedza oraz wskazane jest posiadanie doświadczenia co najmniej w branży grzewczej. Dysponując referencjami, kompetencjami możemy zapewnić wysoki standard usługi, jednak sama oferta usług montażu, instalacji, serwisu pompy ciepła to za mało aby odnosić sukcesy na rynku. Podobnie jak w innych dziedzinach największe możliwości sukcesu odnotowują firmy duże, zapewniające kompleksowe usługi. Pod tym względem dobrze jest wejść w kooperację z innymi mniejszymi podmiotami tworząc jeden podmiot identyfikowany przez klienta jako firma gwarantująca całościową obsługę.  

Powrót na górę